Türkiye, Çölleşmeyi TÜBİTAK BİLGEM YTE Tarafından Geliştirilen Model İle İzliyor

Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi’nin kabulünün 25. Yılına denk gelen ve yaklaşık 20 ülkenin bakan ve üst düzey bürokrat düzeyinde katılım gösterdiği etkinlikler 17-19 Haziran tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi.

Bu önemli organizasyonda Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli yapmış olduğu açılmış konuşmasında; çölleşmenin dünyamızı tehdit eden ve gün geçtikçe büyüyen, sessiz; savaşlardan daha tehlikeli, sinsi bir sorun olduğunu belirtmiştir.

Ayrıca çölleşme ile mücadele kapsamında yaptıkları çalışmaları aktaran Sayın Pakdemirli çölleşmeye hassas alanları belirlemek ve projeleri bu alanlarda öncelikli olarak gerçekleştirmek amacı ile “Türkiye Çölleşme Modeli” ve “Türkiye Çölleşme Risk Haritası” hazırlandığını vurgulamıştır.

TÜBİTAK BİLGEM YTE tarafından geliştirilen sistem sayesinde çölleşme açısından tedbir alınması gereken öncelikli alanlar belirlenmekte ve bu sayede, tahrip olan arazilerin iyileştirilmesi ve arazinin korunması ile sürdürülebilir kullanımı sağlanmış olacaktır. Çalışmalar sonucunda yüksek riskli bölgelerin Konya/Karapınar, Iğdır/Aralık, Şanlıurfa/Ceylanpınar ve Tuz Gölü havzası olduğu tespit edilmiştir.

24/06/2019

Leave a reply